Botanikler

Marula

Marula, Afrika’da geleneksel bir gıda bitkisidir. Bu az bilinen meyvenin beslenmeyi geliştirme, gıda güvencesini takviye etme, kırsal gelişimi teşvik etme ve sürdürebilir toprak bakımını destekleme potansiyeli vardır. Çekirdek içinden yalpan marula yağı bir çeşit cilt bakım yağı olarak kullanılabilir. Antioksidanlar ve oleik asitler içermektedir.

 

Afrika Patatesi

Afrika Patatesi bağışıklık sistemini dengeler ve düzenler. Patates ya da turp bitkisi gibi bir Afrika köküdür. Bir sebze olarak tüketilemez, Afrika’da geleneksel olarak soğuk algınlığını engellemek ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Mevcut durumda bağışıklık sistemi ciddi risk altındaki AIDS hastalarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.  Africology tarafından Kenya’daki çiftliğimizde organik olarak yetiştirilmektedir.

 

Aloe Vera

Aloe Vera besinsel ve iyileştirici bileşimler ve mineraller, amino asitler, lipitler ve monosakkaritler yönünden zengin bir bitkidir. Geleneksel iyileştiriciler yaralara aloe suyu uygularlar, aynı zamanda genel bir tonik olarak dahili de kullanılır. Aloe özü yanık, ısırık, egzama, dermatit, akne ve sedef hastalığı tedavisindeki faydaları için tüm dünya çapında popülerlik kazanmaktadır.

 

Afrika Kızıl Çayı

Afrika Kızıl Çayı özü Güney Afrika’da cilt üzerindeki rahatlatıcı etkisiyle bilinmektedir. Yaşlanmayı geciktirici, anti-alerjik, anti-enflamatuvardır, cilt sağlığını destekler ve akne ve egzama gibi cilt tahrişlerini rahatlatır. Afrika Kızıl Çayı çok etkili doğal bir antioksidandır ve geniş çeşitlilikte mineraller içermektedir:

  • Kalsiyum: Sinir sinyallerinin taşınması, C vitaminin düzgün kullanımı, diş çürüklerinin azaltılması ve kemiklerin kuvvetlendirilmesi için gereklidir.
  • Bakır: Demirin etkili emilimi ve kullanımı için gereklidir. C vitamininin elastin (kas lifi bileşimi) oluşturması için oksitlenmesine yardımcı olur.
  • Demir (Fe): Normal enerji üretimi ve beyin fonksiyonu için gereklidir. Stres ve hastalığa karşı dirençte önemli bir faktördür.
  • Magnezyum: Sinir sistemini yatıştırır. Karbonhidratların yağ olarak depolanması yerine sindirilmesine yardımcı olur. Kalsiyumun emilimi için gereklidir.
  • Manganez: Normal üreme fonksiyonu ve hastalığa karşı dayanıklılık oluşturulması için gereklidir.
  • Potasyum: Kalp hızı ve tansiyonu normalleştirir, kasları besler ve böbrek işlevini destekler.
  • Sodyum: Vücut sıvılarının hacmini düzenler. Kas ve sinir fonksiyonları için gereklidir.

Çinko: Protein ve karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olur. Yara ve yanıkların iyileşmesini destekler.